× Domov Osebnosti Področja Kviz Viri

Vsebina:

Izumi Budilka Tuširanje Oblokani mostovi Svetilnik Vodni mlin Števec prevoženih kilometrov Prodajni avtomati Možganska kirurgija Žerjav za gradbeništvo

Vsebina:

Izumi Budilka Tuširanje Oblokani mostovi Svetilnik Vodni mlin Števec prevoženih kilometrov Prodajni avtomati Možganska kirurgija Žerjav za gradbeništvo

NARAVOSLOVJE V ANTICNI GRCIJI

Starogrška znanost je temeljila na opazovanju narave in pojasnjevanju dogodkov. Z naravo so živeli v sožitju. Hoteli so najti resnico o začetku sveta in pomenu človekovega obstoja. Večina se je ukvarjala z večimi panogami, ki so bile med seboj tesno povezane. Svojih dosežkov v večini niso dokazali, temveč so ostali le na papirju. Njihova dognanja so nato častili še Rimljani, kasneje pa v 16. stoletju v obdobju humanizma. Mnoge njihove pogruntavščine so še danes v naši vsakdanji uporabi.

Pogled na Atensko akropolo

Vsakdanji izumi, izumljeni s strani Grkov

Za Stare Grke vemo, da so bili eni izmed prvih znanstvenikov, ki jih poznamo. Precej znane so različne njihove teorije o svetu, nekatere pravilnejše od drugih. Vendar, ali poznamo kaj, kar so izumili prav oni, mi pa si ne bi mogli predstavljati življenja brez tega?

Budilka

Danes na telefonu, včasih kot ura na nočni omarici. Budilka se nam pomaga zjutraj pravočasno zbuditi. Tudi Starim Grkom je dobro služila. V 5. stoletju pr. Kr. je izumitelj in inženir Ctesbius ustvaril zapleten alarmni sistem, ki je vključeval kamenčke, ki so padali na gong, da bi se sprožil zvok. Nekatere budilke naj bi imele priložene tudi trobente, pri katerih je bil zvok proizveden s pomočjo vode. Filozof Platon naj bi imel veliko vodno uro z alarmnim signalom, ki je zvenel kot bojne orgle, saj je bil zelo nezadovoljen z zamujanjem k pouku.

Tuširanje

Topla prha po napornem dnevu - za nas nekaj sproščujočega in popolnoma naravnega, kar smo prevzeli od antične Grčije. Izum sega v leto ok. 100 let pr. Kr., vendar je bila takrat to le preprosta luknja v steni, skozi katero je služabnik nalival vodo. Sčasoma so razvili svinčeno vodovodno napeljavo, glave za prhanje pa so krasili zapleteni vzorci. Opisane prhe so bile priljubljene v telovadnicah, kar je mogoče videti na vazah.

Oblokani mostovi

Prvi most naj bi bil zgrajen ok. 1300 pr. Kr. v Grčiji. Bil je sicer majhen, a narejen iz trpežnih opek.

Svetilnik

Konstrukcijo in gradnjo prvega svetilnika pripisujemo Temistoklesu v pristanišču Pirej v 5. stoletju pr. Kr. Homer pravi, da je prvi izumil svetilnik Palamedes iz Nafplija. Sčasoma so po vsej antični Grčiji zgradili svetilnike, da bi osvetlili pot mimoidočim ladjam. Prvi svetilniki so bili zgrajeni kot stoječi kamniti stebri, ki so imeli na vrhu ognjene svetilnike.

Vodni mlin

Prvi vodni mlin naj bi bil zgrajen v Bizancu, grški provinci, v 3. stoletju pred našim štetjem. Stari Grki so uporabljali vodne mline za mletje žita, kar je omogočilo proizvodnjo osnovnih živil, kot so stročnice, riž, moka in žita. Mlini so se uporabljali po vsej državi, tudi v sušnih regijah, kjer so jih lahko poganjali z majhnimi količinami vode.

Števec prevoženih kilometrov

Stari Grki niso imeli avtomatskih digitalnih števcev kilometrov v avtomobilih, vendar so bile to mehanske naprave. Nekateri pripisujejo izum te naprave, imenovane odometer Heronu iz Aleksandrije. Izum je povzročil revolucijo pri gradnji cest ne samo v Grčiji, ampak tudi v Rimu.

Prodajni avtomati

Izumljeni v Aleksandriji s strani matematika in inženirja Hera so se uporabljali v 1. stoletju pr. Kr. Deloval je s kovancem, ki se je odložil na vrhu avtomata in nato padel na vzvod, ki je bil pritrjen na ventil. Ob padcu je ventil omogočil pretok vode zunaj prodajnega avtomata.

Možganska kirurgija

Domnevajo, da so stari Grki morda že v 5. stoletju našega štetja opravili prvo operacijo možganov. Na otoku Thasos so bili najdeni skeletni ostanki z lobanjami, ki so kazale znake trepaniranje , postopek, ki vključuje vrtanje luknje v lobanjo, da se bolniki razbremenijo pritiska zaradi kopičenja krvi. Ugotovljeno je bilo, da so ti posamezniki imeli visok družbeni status, zato je mogoče, da ta poseg ni bil na voljo vsem.

Žerjav za gradbeništvo

Narejen že v 6. stoletju pr. Kr., je služil starim Grkom za dvigovanje težkih tovorov. Uporabljali so jih predvsem za gradnjo templjev. Ti so imeli značilne luknje, iz česar je razvidno, da so bili bloki dvignjeni s pomočjo naprave. Izum je omogočil gradnjo navzgor.