DIVJE MAČKE / Tiger in lev / Ris
Tiger
Varstvo
Tiger (znanstveno ime Panthera tigris) je največji predstavnik mačk, saj lahko zraste do 230 cm dolžine, z dodatno več kot 1 meter dolgim repom. Prepoznamo ga po oranžnem kožuhu s črnimi progami. Med podvrstami so precejšne razlike v velikosti, barvi in vzorcu.
Tiger je samotar. Le v času parjenja se nekaj časa druži s samico, ki po 13-16 tednih brejosti skoti 2-4 mladičke.
Opis
Tiger je največji in verjetno tudi najnapadalnejši član mačje družine. Na voljo mora imeti širno območje, da nalovi dovolj hrane za preživetje. Zaradi tega pogosto prihaja v stik z ljudmi. Danes živi v divjini manj kot 5000 tigrov. Tigri živijo v težko prehodnih gozdovih Azije, kjer so po navadi dobro skriti. Za razliko od večine drugih mačk imajo radi vodo in veliko plavajo ali pa se v vodi samo hladijo. Lov na tigre ima dolgo zgodovino. Včasih so za to uporabljali slone , ker je bil lovec na njem sorazmerno varen, pa še dober razgled je imel. Poznamo osem podvrst tigrov in prav vsem grozi izumrtje. Med seboj se razlikujejo po velikosti in barvi kožuha. Najredkejša je bela barva kožuha. V živalskih vrtovih so zredili več kot 100 belih tigrov. Nekoč so opazili celo tigra brez prog. Največji in najredkejši je sibirski tiger, ki tehta do 385 kg. Skoči lahko 12 metrov daleč, kar je štirikrat dlje, kot meri njegov trup. Na različna okolja se privadi v zgolj par dneh , ker ima zelo pametno levo stranico možganov hkrati pa desno uporablja za spomin. Po starem zapisu iz italijanske knjige Divje zveri so tigri razglašeni za 2. najlepše živali.
Vir 1: Wikipedia
Lev
Opis
Lêv (znanstveno ime Panthera leo) je velika mačka, ki lahko zraste v dolžino do 2,5 m z repom do 1,1 m. Težek je lahko do 250 kg. Levi so druge največje mačke na svetu, od njih so večji le sibirski tigri. Zaradi goste samčeve grive se med vsemi mačkami samec in samica najbolj razlikujeta. Levi se družijo v družinah (krdelih), ki obvladujejo področje v razdalji do 30 km. Njegova domovina je bila, razen tropskih pragozdov, vsa Afrika, Mala Azija (Anatolija), Arabski polotok ter južna Azija vse do Gangesa. Nekdaj je živel tudi v jugovzhodni Evropi (Grčiji). Včasih je bilo opisanih enajst podvrst današnjih levov. Kasneje so ločili dve podvrsti, in sicer afriškega (Panthera leo leo) in azijskega leva (Panthera leo persica). Danes živi lev v naravnem okolju le še v prostranih afriških savanah in stepah južno od Sahare in na zelo majhnem teritoriju v Indiji. Okoli 500 azijskih levov živi večinoma v naravnem rezervatu Gir na polotoku Kathiawar v državi Gudžarat. V prejšnjem stoletju je ta podvrsta skoraj izumrla, danes pa njihova številčnost ponovno narašča (tudi ljubljanski živalski vrt ima zdaj par azijskih levov). Leva pogosto imenujemo kralj živali, predvsem zaradi njegove veličastne grive. Grivo imajo samo samci.
Levi živijo na odprtem terenu in so (razen gepardov) edine mačke, ki živijo v skupini. Krdelo šteje okrog 12 članov. Večinoma so to levinje, ki so v sorodu in njihovi mladiči. Večinoma lovijo samice, ki pri pregonu plena medsebojno sodelujejo. Samčeva naloga je, da brani ozemlje svojega krdela pred drugimi levi. Njegovo gromko rjovenje je slišati do 8 kilometrov daleč.
Prehranjevanje in razmnoževanje
Lev je mesojedec ter se hrani z gnuji, zebrami, antilopami, žirafami ter z različnimi glodavci. Lahko poje 30 kg mesa v enem obroku.
Lev se razmnožuje spolno ter doseže spolno zrelost pri okoli dveh letih. Brejost traja okoli 110 dni, parjenje pa poteka skozi vse leto. Samica skoti 2 do 5 mladičev.
Vir 2: Wikipedia
Divja mačka |
Teža |
Tiger |
90-310kg |
Lev |
190-250kg |
Ris |
18-25kg |
David Sedej