RASTLINE DOMA

MENI

domov--zgradba rastlin--rastline doma--zdravo z naravo

KATERA RASTLINA JE PRIMERNA ZAME?

Za odgovor na to vprašanje si lahko pomagaš z naslednjimi kvizi:

KJE LAHKO RASTLINE SPLOH KUPIM?

Kakovostne rastline najdeš v Ljubljani in njeni okolici v Džungla Plants, Urbano drevo, Vrtnarstvo Frbežar, Arboretum Volčji Potok-Vrtni center.

rastlina

GOJENJE RASTLIN

Pri gojenju in skrbi za rastline so pomembni trije faktorji, in sicer svetloba, voda oz. zalivanje ter toplota. Ponavadi so navodila za skrb za rastlino napisana na listku zraven. Spodaj je podanih nekaj dejstev o vsakem faktorju.

SVETLOBA

Fotosinteza je osrednji proces, ki omogoča rastlinam, da ustvarjajo hrano iz svetlobe in ogljikovega dioksida. Med fotosintezo rastline uporabljajo energijo sončne svetlobe za pretvorbo ogljikovega dioksida iz zraka in vode iz tal v glukozo, ki služi kot energijski vir. Brez dovolj svetlobe fotosinteza ne more potekati učinkovito, kar pomeni, da rastlina ne more proizvesti dovolj hrane za svojo rast in preživetje.

Svetloba ni pomembna samo kot vir energije, ampak tudi kot sprožilec za različne rastlinske procese. Na primer, svetloba regulira obdobje cvetenja pri mnogih rastlinah. Nekatere rastline cvetijo le, če so izpostavljene določeni količini svetlobe ali določenim svetlobnim ciklom. Brez ustrezne svetlobe lahko rastlina ostane sterilna ali pa ne proizvede semena.

ZALIVANJE

Faktorji, ki vplivajo na zalivanje so:

Pri zalivanju je zelo pomembno, da ne posplošujemo, saj moramo urnik, način, pogostost... prilagoditi specifični rastlini. Ravno zaradi slednjega, je težko določiti neka "pravila" za zalivanje, zato se je ob nakupu rastline potrebno posvetovati z osebo, ki vam jo je prodala, ali pa pogledati navodila na listku.

TOPLOTA

Toplota igra ključno vlogo pri spodbujanju številnih biokemičnih reakcij v rastlinah. Nižje temperature lahko upočasnijo ali zaustavijo te reakcije. Korenine rastlin na primer absorbirajo več vode in hranilnih snovi iz tal, če so temperature toplejše. Semena potrebujejo določeno temperaturo, da kalijo. Preveč hladne temperature lahko upočasnijo kalitev ali celo preprečijo, da bi seme vzklilo.

Rezultati poskusa, kako temperatura vpliva na rast fižola:

fižol pogoji rezultati
fižol št.1 9°C ni vzklil
fižol št.2 12°C ni vzklil
fižol št. 3 16°C vzklil, rastel do 17. dne, potem se popolnoma ustavi
fižol št.4 24°C vzklil in prva dva tedna hitro rastel, potem ne več

Viri: