Rak je splošno ime za obsežno skupino bolezni, katerih glavna značilnost je nenadzorovana rast mutiranih celic. Rak spada pod maligne tumorje, kar so rakaste tvorbe, katerih delitev in razrast sta neurejeni. Takšni tumorji nastanejo z nepopravljeno genetsko spremembo oziroma mutacijo. Poznamo štiri bolj razširjene vrste raka, in sicer karcinomi, sarkomi, levkemije in limfomi.
Kajenje je eden najpogostejših vzrokov za raka pljuč. PRENEHAJTE DANES
Kemoterapija temelji na zdravljenju s citostatiki. Cito pomeni celica, statis pa ustaviti, kar nam pove, da zdravilo ustavi rast celice. Zdravila uničujejo predvsem hitro deleče se celice, lahko pa prizadanejo tudi zdravo tkivo, kar je razlog za mnoge stranske učinke. Med njimi so slabost in bruhanje, izpadanje las, sprememba apetita, neplodnost, diareja ali zaprtost, težave s sluznico ust in žrela ter večja nagnjenost k okužbam.
Imunoterapija je prav tako kot tarčna zdravila nova oblika zdravljenja. Uporablja se predvsem za zdravljenje levkemije. Pri imunoterapiji monoklonska telesa pomagajo imunskemu telesu prepoznati in uničiti rakave celice. Monoklonska telesa so protitelesa obolele osebe, ki pa so bila laboratorijsko ojačana in pomagajo ali nadomeščajo imunski sistem. Prednost takega zdravljenja je, da ne vpliva na zdrave celice, prav tako pa je večja verjetnost, da telo pozitivno reagira in sprejme lastna protitelesa.
Uma Hatić