Ko oseba preneha kaditi, so koristi takojšnje. Prej ko kadilec neha kaditi, hitreje zmanjša tveganje za raka, bolezni srca in pljuč ter druge bolezni, ki so povezane s kajenjem. V nadaljevanju bomo predstavili, na katere načine telo začenja okrevati.
Že v eni uri se srčni utrip ter krvni tlak začneta normalizirati, izboljšije se cirkulacija. Po enem dnevu se začne zmanjševati tveganje za srčni napad. Krvni tlak se zniža, kar zmanjšuje tveganje za bolezni srca zaradi hipertenzije. Po enem mesecu se zaradi izboljšanje funkcije pljuč izboljša tudi sposobnost za kardiovaskularne dejavnosti, kot so tek ali skaknje. V naslednjih mesecih se cikulacija izboljšuje. Po enem letu se tveganje za koronarno srčno bolezen zmanjša za polovico, ter še naprej upada. Po petih letih je telo dovolj zaceljeno, da se zaradi toksinov skrčeno ožilje začne širiti, kar pomeni, da se vrjetnost za krvne strdke in z njimi povezane posledice (npr. možganska kap) zmanjšuje.
Po dvanajstih urah se zmanjšuje raven ogljikovega monoksida, ki preprečuje vstop kisika v pljuča in kri. Tudi raven kisika se zviša. Že v enem mesecu se človekova funkcija pljuč začne izboljševati. Ko se pljuča zdravijo in se pljučna kapaciteta izboljša, lahko nekdanji kadilci opazijo, da manj kašljajo in so manj zasopli. Devet mesecev po prenehanju so se pljuča znatno zacelila. Občutljive strukture v pljučih so si opomogle od cigaretnega dima, ki jih je prizadel. Te strukture pomagajo potisniti sluz iz pljuč in pomagajo v boju proti okužbam. V tem času številni nekdanji kadilci opazijo zmanjšanje pogostosti pljučnih okužb, ker lahko pljuča lažje opravljajo svoje delo. Po desetih letih se človekove možnosti za razvoj pljučnega raka in smrt zaradi njega približno prepolovijo v primerjavi z nekom, ki še naprej kadi.
Kajenje poškoduje živčne končiče, ki so odgovorni za voh in okus. Že v dveh dneh po prenehanju kajenja lahko človek opazi boljši voh in živahnejše okuse, ko se živci začnejo celiti. Tri dni po prenehanju kajenja se iz telesa izloči nikotin. Čeprav je seveda bolj zdravo, če v telesu nikotin sploh ni prisoten, lahko pri kadilcih, ki se skušajo odvaditi od kajenja, pride do odtegnitvenih simptomov prav zaradi pomanjkanja nikotina. Približno tri dni po prenehanju večina ljudi zaradi prilagajanja telesa opaža razdražljivost, močne glavobole in hrepenenje po kajenju. Po petih letih brez kajenja je verjetnost strjevanja krvi manjša, kar zmanjšuje tveganje za možgansko kap. Tveganje za možgansko kap se bo v naslednjih desetih letih še naprej zmanjševalo, saj se telo čedalje bolj zdravi.