OGLJIČNI ODTIS EN

Naše delo

Smo skupina, ki se na dnevni ravni trudi zmanjšati ogljični odtis naše šole (Gimnazije Vič) in se s tem počasi premikamo k čistejši prihodnosti. Našo skupino sestavlja 9 članov 2. letnika.

Poraba energije

Projekt smo začeli z raziskavo, ki temelji na ugotavljanju električne in plinske varčnosti šole. Pri tem smo se osredotočili predvsem na ogrevanje in ugotovili, da največ plina in elektrike porabimo januarja, kar lahko obrazložijo nizke temperature in potreba po ogrevanju. K tem najverjetneje prispeva tudi šolska osvetlitev. Ker naša električna energija prihaja iz večih virov vam želimo pokazati delež energije, ki je pridobljen s pomočjo jedrskih surovin, fosilnih goriv in obnovljivih virov (zanimivo dejstvo je, da se je uporaba obnovljivih virov v zadnjih dveh letih povečala za kar 6,1%) :

Sestava virov elektrike je približno:

Če želite izvedeti več o porabi energije na GimVič, pojdite na zavihek Energija ali kliknite tukaj.

Energetska učinkovitost

Ko smo zbrali podatke o porabi plina in elektrike, smo se začeli spraševati o kvaliteti šolske izolacije. To smo preverili s pomočjo infrardeče kamere in ugotovili, da je šola na večini delih dobro izolirana, problem pa predstavlja stena ob mali telovadnici, ki je toplotno slabo izolirana, vendar je ne smemo zamenjati, saj je kulturno zavarovana. Po nekaj tednih zbiranja podatkov smo le te pregledali in zapisali v obliki večih grafov.

Prevoz v šolo

Ker se na Gimnaziji Vič izobražujejo tudi dijaki iz širše okolice, je uporaba osebnih vozil in javnega prometa nekaj vsakdanjega. Zastavili smo si vprašanje koliko ogljikovega dioksida sprosti v okolje povprečni dijak z vožnjo v šolo in iz nje, in prišli do odgovora 800 gramov, kar pomeni, da dnevno vsi dijaki skupaj sprostimo okoli 600kg CO2 izpustov.

moto