- Naravnanost in zapovedi sodobne družbe: bit ves čas pozitivni, se dobro počutiti, biti veseli in srečni.
Preko medijev, socialnih omrežji in v družbi na sploh smo podvrženi podobam nenehnega zadovoljstva, sreče in lepih trenutkov. Posamezniki smo pod nenehnim pritiskom po tem, da »v vsaki stvari najdemo nekaj dobrega«, »da je sreča stvar odločitve«, itd. Čeprav je pozitivna psihologija vsekakor zaželena in učinkovita, so negativna čustva in slabi občutki del življenja in nenehen pritisk po doseganju družbeno predpisanih standardov »srečnega življenja« lahko dosežejo obratni učinek.
- Nepotrpežljivost – vse pričakujemo TAKOJ.
V hitrem tempu življenja smo navajeni, da imamo vse stvari dostopne hitro in tisti trenutek, ko si jih želimo. Vsako čakanje, vsaka neprijetnost se dojema že kot neznosnost in takoj želimo odpraviti vsak slab občutek, bolečino in žalost, namesto da bi jih sprejeli, se z njimi soočili in jih predelali.
- Prevelika pričakovanja od življenja in samih sebe.
Zapoved »vse se da, če se hoče« nas sili v želje po doseganju višjih rezultatov. Čeprav je to lahko dobro za izkoristek vseh svojih potencialov, nas pritiski in želje po nenehnem doseganju »nekaj več« lahko odvrnejo od tega, da živimo v sedanjosti.
- Perfkecionizem – želja biti popoln na vseh področjih.
Zdi se, da smo sprejeli nazor »vse ali nič«, ali je »popolno ali pa slabo«. Nenehno težimo k tem, da bi se izkazali na vseh področjih, saj nam novodobni družbeni standardi zapovedujejo nekakšen ideal o »popolnem posamezniku«, ki je telesno privlačen, fit, poklicno uspešen in ima dobre odnose s prijatelji in družino.
- Ogromna količina informacij, ki jih vsakodnevno prejemamo.
Ste vedeli, da po nekaterih raziskavah vsakodnevno prejmemo več informacij, kot so jih 200 let nazaj v celem svojem življenju? Internet, družbena omrežja in pametni telefoni so nam omogočili, da smo nenehno »priklopljeni«, kar pomeni, da smo vsakodnevno (hote ali nehote) podvrženi najrazličnejšim informacijam o svetu, drugih in življenju, ki zavestno ali podzavestno vplivajo na naše dojemanje sebe in družbe v kateri živimo.
- Negotovost, nenehne spremembe
Povezano z informacijami, ki jih vsakodnevno prejemamo.
Toda prejete informacije so velikokrat predstavljene brez zadostne podlage in samo površinsko, nemalokrat pa so tudi lažne (pojav »fake news«). Obenem so novice velikokrat negativno naravnane, kar pomeni, da smo posamezniki podvrženi nenehnemu ustrahovanje z v zvezi s krizami in napovedovanje slabe prihodnosti.
- Na življenje gledamo kot na produkt, projekt.
Zdi se, da ne znamo več preprosti živeti ampak si nenehno, na vseh področjih zastavljamo želje in cilje, delamo načrte, planiramo in kalkuliramo. Če zastavljenega ne dosežemo pa se počutimo neuspešne, nesposobne in živimo z občutkom krivde in slabe vesti, ker »ne počnemo ničesar pomembnega«. Današnja družbena naravnanost namreč »zahteva« nenehno angažirano navdušenje in čustveno podporo diktiranim ciljem.
V takšni družbi je pomembno, da se naučimo novih pristopov soočanja z dnevnimi obveznostmi ter smo bolj prožni v vseh karakteristikah, ki so pomembne za zdravje: telesno, psihično in socialno. Ravnotežje med posameznikom in njegovim okoljem je potrebno vedno znova vzpostavljati, saj ga je vedno težje vzdrževati.
Zdi se, da se družba spreminja hitreje od posameznika in da smo malce izgubili stik s sami s sabo. Ne znamo več dobro poslušati, kaj nam resnično paše, prepoznavati stvari, ki nas omejujejo, sprejemati sebe in svojih čustev ter preprosto živeti v skladu s seboj.