Pomembnost občutkov

Kot ljudje nam doživetja različnih dogodkov prinesejo različne vrste občutkov- od jeze, žalosti, ljubezni.. Pomembno se je seznaniti z občutki in jih sprejeti.

Čustva doživljamo vse od rojstva, vendar so sprva zelo nedoločna; občutimo jih kot prijetno ali neprijetno splošno vzburjenje(ugodje, neugodje). Že v prvih mesecih življenja se začnejo oblikovati osnovna čustva, kmalu za njimi pa tudi bolj sestavljena. Za oblikovanje, prepoznavanje ter diferenciacijo čustev in čustvovanja je ključen odnos med otrokom in starši, ki mu s poimenovanjem čustvenih stanj pomagajo prepoznavati in razlikovati med njimi, z odzivi nanje (sprejemanje ali zavračanje čustvenih odzivov) pa omogočijo ali preprečijo, da se čustvovanje ustrezno umesti v njegovo duševnost in doživljanje samega sebe.

Izražanje čustev

Čustva pokažemo drugim ljudem s svojim vedenjem, držo telesa, mimiko obraza, z glasom, besedami ... Kadar smo veseli, se smejemo, če smo žalostni jočemo, jezni se prepiramo, glasno govorimo ... Prijetna čustva (veselje, zadovoljstvo...) večinoma raje izražamo, težje pokažemo nekatera neprijetna čustva (sram, strah, žalost ...).


Potlačiti pomeni prikrivati naša čustva, jih potisniti tja, od koder so prišla, jih zanikati, zatreti in se pretvarjati, da jih ni. Vsako čustvo, ki se ga zavedamo in ga ne opustimo, se avtomatično shrani v delu našega uma, ki se imenuje podzavest. Najpogosteje potlačimo čustva tako, da jim skušamo ubežati. Če dovolj dolgo nismo pozorni nanje, jih potlačimo v globine podzavesti. Verjetno ste že kdaj slišali za pregovor: Čas ozdravi vse rane.

Dnevnik

  1. Negativne misli poskušamo po navadi potlačiti, vendar bodo slej ko prej znova privrele na dan. Vse skrbi in negativne misli prenesite na papir, pravijo raziskovalci.Včasih vsega ne moremo povedati ostalim, zato je izražanje čustev v dnevniku dober način privatne "terapije". Dnevnik osebe ne obsoja, od nje nič ne zahteva in ji je vedno dostopen
  2. Psihologija (starogrško psychē - duša in logos - beseda, govor) je veda, ki znanstveno proučuje duševne procese, vedenje in osebnost, torej psihološke procese pri človeku.
  3. Ljubezen
  4. Ena najbolj čudovitih lastnosti pravega prijateljstva je to, da razumeš in si razumljen.
  5. Negotovost je opredeljena kot stanje pomanjkljivega védenja o obstoječem položaju ali prihodnjem izidu. Netoleranca do negotovosti se odraža kot stiska, ki jo posameznik doživlja zaradi elementa neznanega v danem položaju, ne glede na to, ali pričakuje pozitiven ali negativen razplet, razlaga profesor Freeston.

    Ljubezen,prijateljstva

    Prijateljstva

    Prijateljstvo' je odnos med osebami, ki niso partnerji, a se med seboj zelo dobro razumejo. Pomagajo ti, ko imaš težave, lahko se zaneseš na njih kot tudi oni nate. S prijatelji preživimo veliko lepih trenutkov, ki jih nikoli ne pozabimo. Je pa tudi vrednota, ki je razen družine med najpomembnejšimi v življenju. Zelo se moraš potruditi najti prave prijatelje v življenju.

    Ljubezen

    Izražanje ljubezni je zelo pomemben del človeškega življenja. Ljubezen ne obstaja le v partnetrskih zvezah.

    Tina Golovrški, rtvslo,n1,sedona.si