Kot ljudje nam doživetja različnih dogodkov prinesejo različne vrste občutkov- od jeze, žalosti, ljubezni.. Pomembno se je seznaniti z občutki in jih sprejeti.
Čustva doživljamo vse od rojstva, vendar so sprva zelo nedoločna; občutimo jih kot prijetno ali neprijetno splošno vzburjenje(ugodje, neugodje). Že v prvih mesecih življenja se začnejo oblikovati osnovna čustva, kmalu za njimi pa tudi bolj sestavljena. Za oblikovanje, prepoznavanje ter diferenciacijo čustev in čustvovanja je ključen odnos med otrokom in starši, ki mu s poimenovanjem čustvenih stanj pomagajo prepoznavati in razlikovati med njimi, z odzivi nanje (sprejemanje ali zavračanje čustvenih odzivov) pa omogočijo ali preprečijo, da se čustvovanje ustrezno umesti v njegovo duševnost in doživljanje samega sebe.
Čustva pokažemo drugim ljudem s svojim vedenjem, držo telesa, mimiko obraza, z glasom, besedami ... Kadar smo veseli, se smejemo, če smo žalostni jočemo, jezni se prepiramo, glasno govorimo ... Prijetna čustva (veselje, zadovoljstvo...) večinoma raje izražamo, težje pokažemo nekatera neprijetna čustva (sram, strah, žalost ...).
Prijateljstvo' je odnos med osebami, ki niso partnerji, a se med seboj zelo dobro razumejo. Pomagajo ti, ko imaš težave, lahko se zaneseš na njih kot tudi oni nate. S prijatelji preživimo veliko lepih trenutkov, ki jih nikoli ne pozabimo. Je pa tudi vrednota, ki je razen družine med najpomembnejšimi v življenju. Zelo se moraš potruditi najti prave prijatelje v življenju.
Izražanje ljubezni je zelo pomemben del človeškega življenja. Ljubezen ne obstaja le v partnetrskih zvezah.