Trubarjeva domačija

Trubarjeva domačija

Trubarjeva domačija se nahaja v vasi Rašica na Dolenjskem.
Vse današnje zgradbe stojijo na mestu, na katerem je stala hiša domnevnih Trubarjevih sorodnikov z mlinom in žago, vendar so ti objekti novejšega datuma - stari samo kakih 200 let - in torej ne gre za objekte izpred 500 let, ko se je rodil Primož Trubar.


Trubarjeva domačija že več kot 30 let predstavlja osrednje mesto ohranjanja spomina na Primoža Trubarja, očeta slovenskega jezika, in prve knjige v slovenskem jeziku.
Sestavljajo jo spominska hiša z mlinom, žaga venecijanka, gospodarsko poslopje in kozolec.

V hiši je iz prejšnjih bivalnih prostorov nastala spominska soba. Njen osrednji del predstavljajo spominski valji, v katerih so razstavljeni posnetki originalov vseh Trubarjevih del. Valji simbolizirajo slovenstvo, ki temelji na jeziku in knjigi.

Trubarjeva domačija stoji na bregu rečice Rašica. Trubarjeva domačija je bila obnovljena v letih 1985/1986. Ideje o njeni obnovi so se pojavile že leta 1981 ob proslavi 150. obletnice rojstva Frana Levstika v Dolnjih Retjah. Največji pobudnik je bil Jože Javoršek.

Temkov mlin in žaga

Najstarejši objekt domačije in njen osrednji pomnik je mlin. Zgorel je v požaru leta 1528, ko so vas požgali Turki. Ustno izročilo pravi, da so kmalu po požaru domačini mlin spet postavili. Od tedaj naj bi bil večkrat predelan. Današnjo zunanjo vidno podobo je dobil ob zadnji predelavi v 19. stoletju.

V času, ko je deloval, je imel štiri vodna kolesa (3 pare kamnov in stope), ki so bila pokrita z leseno streho. Ko je bila domačija odkupljena, je bil mlin v tako slabem stanju, da je bil potreben obnove. Lesena streha nad kolesi, ki je bila sicer redkost na tem območju, se je sesedla, zato so jo ob obnovi odstranili. Hkrati so odstranili tudi dve vodni kolesi, dve pa so ponovno usposobili za prikaz delovanja mlina.

Leta 2009 je bil opremljen z dvema informativnima panojema s prikazom življenja in dela mlinarjev, delovanja mlina in postopkov mletja.


Temkova žaga na Trubarjevi domačiji je venecijanka samica, kar pomeni, da ima v jarmu vpet samo en žagin list.

Žaga je stara več kot dvesto let in je doživela več izboljšav. Zadnja letnica na ostrešju je 1873. Je edina v prvotni obliki ohranjena žaga v dolini reke Rašice (v preteklosti jih delovalo 25). Ob odkupu je bila žaga v tako slabem stavbnem stanju, da je bila potrebna večje obnove. Žago je v letih 1985/86 obnovilo Gozdno gospodarstvo Velike Lašče.

Za boljšo predstavitev je žaga že od leta 2004 opremljena z žagarsko zbirko, in sicer so v notranjosti žage na ogled postavljene tri makete, ki predstavljajo razvoj žag venecijank: žaga na vreteno ali na koš, žaga na tribo ali na preslico in žaga venecijanka z jermenicami, ki je pomanjšana kopija Temkove žage.

Spominska hiša

Hiša z mlinom je osrednja stavba domačije. V spodnji etaži sta mlin in klet, iz prejšnjih bivalnih prostorov v zgornji etaži pa je nastala spominska soba, katere vsebina je razdeljena na tri sklope.

Na zidovih je fragmentaren pregled skozi Trubarjevo življenje in delo. Z odlomki iz njegovih knjig in risbami so označeni glavne postaje njegove življenjske poti, njegovo delo – poudarek je na izidu prve slovenske knjige, in čas. V stebrih so zbrani in razstavljeni vsi posnetki Trubarjevih knjig od leta 1550 do leta 1986. V vitražnih oknih, najdragocenejšem delu sobe, pa upodobljeni vsi najpomembnejši Trubarjevi sodobniki.

Med drugim se v tem prostoru že dalj časa ob določenih dnevih vrstijo pogovori s pesniki in pisatelji, ki jih vodi pesnik Tone Kuntner pod geslom Na Trubarjevini v čast domovini.

Skedenj

Sestavljeno gospodarsko poslopje – skedenj – je pod skupno streho nekoč združevalo hlev, kaščo in senik. Z obnovo je iz hleva nastala krčma, iz skednja pa galerija Skedenj.

Slednja je namenjena galerijski dejavnosti, predavanjem, predstavitvam knjig, v njej pa potekajo tudi dodatni izobraževalni programi (knjigoveške in druge praktične delavnice).

Objekt je ob sanaciji v letu 1985/86 ohranil zunanji videz (gabariti, materiali in značilna členitev fasad ter tlorisni razpored prostorov). V krčmi še danes najdemo nekatere izvirne elemente, kot so npr. jasli. Prav tako ima tudi skedenj ohranjene lesene nosilne stavbne elemente.

Trubarjeva krčma

Nekdanji hlev je danes krčma Trubarjev gaj, v kateri se lahko okrepčate, ali pa ob najljubšem napitku uživate v krasnem razgledu.

Na voljo so notranji prostori kot pa tudi zunanje mize in klopi, kjer lahko uživate ob osvežilni pijači in poslušate zvoke tekoče vode, mlina in ptic.

Aktualni odpiralni čas Trubarjeve krčme preverite na njihovi spletni strani.


VIRI
Neža Gradišar